Borsada Kazanmanın Püf Noktaları

0
177
Borsada Kazanmanın Püf Noktaları
Borsada Kazanmanın Püf Noktaları

Borsada Kazanmanın Püf Noktaları

Bildiyiniz gibi borsa piyasası en eski piyasalardan olub dünya ekonomisine büyük katkıda bulunmakdadır. Bu büyük piyasa sayesinde, birikimlerinizi internet üzerinden çok kolayca değerlendirerek kazanç elde edebilirsiniz. Ama borsada kazanc sağlamak için yatırımcılar citdi bir çaba harcamalı olduğunu utumamalıdır. Bu yazıda yatırımcılarla borsada Kazanmanın Püf Noktalarını paylaşmak istedim.

Dediyim gibi borsada işlem yapacak olan yatırımcıların her şeyden önce bu piyasada kayb etme riskinin olmasını göz önünde bulundurmaları ve her şeyden önce piyasanı iyi öyrenmeleri gerekiyor. Bu piyasayla ilk tanısan yatırımcıların dikkat etmesi gerekenler nelerdir, yatırım araçları nelerdir ve nasıl işlem görürler, piyasada dalgalanmaya neden olan faktörler nelerdir gibi daha birçok önemli konu hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Tüm bu bilgilere ve üst düzey borsa egitimine Lr Trade ekipimize katılarak ücretsiz ulaşa bilirsiniz.

İşte borsada kazanmak isteyenlere özel olarak hazırladığım püf noktaları:

1 Öncelikle Borsa Nedir Öğrenin
2 Portföyünüzü Doğru Bir Şekilde Oluşturun
3 Kendinize Bir Yatırım Stratejisi Belirleyin
4 İyi Bir Piyasa Takipçisi Olun
5 Analiz Yapın
6 Sektör ve Şirketleri Tanıyın
7 Alım – Satım İçin Doğru Zamanı Belirleyin
8 Psikolojinizi Borsaya Hazırlayın
9 Tecrübe Kazanın
10 Sonuç kazanın

Öncelikle Borsa Nedir Öğrenin

Anladığınız üzere borsada borsa nedir bilmeden kazanmak söz konusu olamaz. Borsa kurumsal özelliğe sahip ve ülkelerde meydana gelen gelişmelerin direkt olarak fiyatlara yansıdığı bir piyasadır. Bunu bilerekten yola çıkarsak piyasanı öyrenmek için hangi ülkenin para biriminin hangi amillerden etkilendiyini, hangi haberin hangi ülke ekonomisini ve sonuçda o ülkenin para birimini nasıl etkilediyini bilmeniz gerekmektedir. Tüm bu bilgilere internetde ulaşa bileceyiniz çoklu kaynaklar bulunmaktadır ve ekipimize katılarakta size özel egitim alma şansınız bulunmaktadır.

Portföyünüzü Doğru Bir Şekilde Oluşturun

Borsanın karlı olduğu kadarda sizinçin riskli ola bileceyini unutmayın. Borsada işlem yapmaya başlamadan önce borsadan ne beklediğinizi karar verin ve portföyünüzü de buna göre oluşturun. Genel anlamıyla 4 borsa beklentisi belirlenmiştir. Bunlar; güvence, gelir ve randıman, likidite, değer artışı. Bu tercihlerden yalnızca birini tercih edebilirsiniz. Bunun nedeni ise bu seçeneklerin birbirini etkisiz hale getirmesidir. Örnek vermek gerekirse; likidite isteyen yatırımcının güvence seçeceğinden vazgeçmesi gerekir. Çünkü likidite yüksek kazanç anlamına geldiği gibi yüksek oranda risk anlamına da gelmektedir.Yatırım yapacağını yatırım araçları için analizler ile iyi bir değerlendirme yaparak bu beklentilerinizi karşılayıp karşılamadıklarına bakın. Borsadan istikrarlı kazanç elde etmek için portföyünüzde yer alan yatırım araçlarını iyi bir şekilde belirleyin ve gelecekleri hakkında bilgi sahibi olun. Tüm paranızı tek bir yatırım aracına yatırmak yerine çeşitli yatırım araçlarından oluşan risk dağılımı sağlanmış bir portföy hazırlayın.

Kendinize Bir Yatırım Stratejisi Belirleyin

Borsada her kesin amacı kar kazanmakdır ama buna ulaşa bilmeniz için kendinize bir yatırım stratejisi belirlemelisiniz. Borsa beklentilerinize ulaşmak için kendi stratejinize her zaman sadik olmanız ve her zaman stratejiniz içinde planlı hareket etmeniz gerekmektedir. Yatırım işlemleriniz için bir strateji belirleyebilmek için iyi bir bilgi birikiminiz olması gerektiğini tahmin etmişsinizdir. Aynı zamanda bu konuda ünlü borsa yatırımcılarının hayatlarından da fikir sahibi olabilirsiniz. Bu konudada uzun yıllar borsa tecrübümize dayalı stratejimizi öyrene bilirsiniz.

İyi Bir Piyasa Takipçisi Olun

Borsanı iyi öyrenmek için ve tecrübe kazanmak için en önemli noktalardan biride piysa takipi yapmakdır.Yalnızca portföyünüzde yer alan yatırım araçları için değil, dünya ekonomisi, siyaseti hakkında bilgi sahibi olun. Bu şekilde gelecek hakkında en doğru fikirlere sahip olabilirsiniz. Unutmayın borsada yatırım yapmak, bir ticarettir ve ticaret, dünya ekonomisine göre şekillenmektedir. Bu konuda dikkat etmeli olduğunuz en önemli şeyler bunlardır. Ülkelerde meydana gelen siyasi gelişmeler, ekonominin bir numaralı göstergesi olan makro ekonomik veriler sürekli olarak takip edilmelidir. Aynı zamanda ülkeler arasında meydana gelen anlaşmazlıklar, dünya üzerinde meydana gelen doğal afetler, büyük şirketlerin yatırım politikaları gibi birçok dünya gündemi olayı takip edilmelidir.

Analiz Yapmaya başlayın

Fiyat grafiklerini doğru bir şekilde analiz ederek destek ve direnç noktalarını (tepe – dip) iyi bir şekilde belirleyin. Dipten ve tepeden alım – satım yapmamaya özen gösterin. Bu noktalar büyük risk taşımaktadır ve iyi bir şekilde analiz etmediğiniz takdirde kazancınızı kayba çevirebilirsiniz! Doğru bir analiz nasıl yapılır öyrenmek için ekipimize katılarak ücretsiz bilgiler edine bilirsiniz.

Sektör ve Şirketleri Tanıyın

Borsada bir hisse senedi ile işlem yapacaksanız sektörleri ve şirketleri iyi bir şekilde tanımanız ve analiz etmeniz gerekmektedir. Geleceğe yönelik olarak hisse senetlerinin değer kazanıp kazanmayacağını öğrenebilmeniz için veya gelecekte popüler olacak sektör için bu araştırmayı yapmanız çok önemlidir.

Şirketler tarafından açıklanan karlılık, sermaye artışı, yıllık ve 6 aylık bilançolar, şirketlere ait grafikleri inceleyin. Portföyünüzü oluştururken bu şekilde edindiğiniz bilgiler hangi hisse senedi ile işlem yapmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Eyer bu alanda bilgilere sahip diyilseniz hisse senedi ile işlem yapmamayı öneririm.

Alım – Satım İçin Doğru Zamanı Belirleyin

Alım – satım için en doğru zamanın hangisi olduğu en çok merak edilen sorulardandır. Böyle bir önemli bir sorunun ise tek bir cevabının olması beklenemez. Alım – satım işlemleri için en doğru zamanı kendinize göre belirlemeniz gerekmektedir. Aynı eğitimi almış olsanız bile diğer yatırımcılar ile farklı bakış açılarına sahip olabileceğiniz için diğer yatırımcılar için doğru olan zaman sizin için doğru olmayabilir. Bu nedenle de kendi analizleriniz ve piyasa yorumlarınız çerçevesinde kendiniz için en doğru alım – satım politikası üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirin.

Psikolojinizi Borsaya Hazırlayın

Borsada işlem yapmak sizinçin bazen çok stresli ola bilir. Borsada yatırım yapdığınız zaman piskolojik olarak kendinizi tamamen kantrol altında tutmanız gerekiyor. Çok para kazanacam diye ekran başında uykusuz, stresli saatler geçirmeyin. Psikolojinizi kazanma veya kaybetme yönünde hazırlayın. Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman neler yapabileceğinizi önceden düşünün ve bu sayede daha güvenli adımlar atın. Kazanma motivasyonunuzu kaybetmeyin. Başka yatırımcıların yatırım kararlarından etkilenmeden, kendi belirlediğiniz yolda planlı bir şekilde ilerleyin. Sabırlı olun ve stresle başa çıkmanın yollarını arayın. Duygusal anlarınızda kesinlikle piyasadn uzak durun ve yüksek seli müzük dinleyerek işlem yapmakdan kaçının.

Tecrübe Kazanın

Borsada ilk başladığınız zamanlar yüksek tutarlarla işlem yapmayın, ilk olarak demo hesaplar kullanarak ecrübe kazanırsanız hada iyi olacakdır. Her gün alım – satım işlemi gerçekleştirmek yerine bir süre ara verin ve piyasayı izleyin. Bu sayede karar verme yeteneğinizi köreltmemiş olursunuz. Deneyiminiz olmadığı için çoğunluğa uyma gibi bir hata yapmayın. Borsada çoğunluğun düşüncesi her zaman doğru olmayabilir. Kendi düşünceleriniz ile diğer yatırımcıların düşüncelerini birbirinden ayırmaya çalışın. Yapılan araştırmalar çoğunluğun yaptığı borsa hareketlerinin genellikle yanlış olduğunu ortaya koymuştur. Herkesin bildiği fikir ve haberlerden kaçının.

Sonuç kazanın

Borsada kazanmanın püf noktaları başlığı altında sizlere minimum riskle işlem yaparak kazanç elde etmeniz adına nasıl bir yol izleyebileceğinizden bahsetmek istedim. Yıllar boyunca çalışarak edindiğiniz birikimleri bir anda kaybetmemeniz adına borsada doğru adımlar atmanız gerekir. Yeni yatırımcılara yönelik olarak bilgi verdiğimiz lrtradegroup sitesi içerisinde yer alan bilgiler, birikimlerinizi en doğru şekilde değerlendirmeniz amacıyla verilmektedir.

Forex ve ikili opsiyon piyasalarında yeniyseniz ve ya başarılı olamıyorsanız Lr trade ekipimize katılarak tamamen ücretsiz egitim ve hazır  sinyallerimizden faydalanmayı öneririm. Ekipimize katılmak için önerdiyimiz ve sizinde kendiniz için seçdiyiniz firmalardan birinde linkimiz üzerinden hesab oluşturarak bizimle iletişime geçmeniz gerekiyor.

İletişim bilgileri letifkicanvi@gmail.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin